Analiza Pierwiastkowa Włosów

 

Analiza Pierwiastkowa Włosów

 

(APW) jest nowoczesną metodą diagnostyczną umożliwiającą ocenę stanu odżywienia organizmu. Skład mineralny włosów odzwierciedla wiele równowag fizjologicznych organizmu. Na podstawie ilości 29 pierwiastków (w tym 5 pierwiastków toksycznych) i ich wzajemnych proporcji we włosach opisywane są charakterystyczne cechy metabolizmu badanej osoby.

Pobieranie próbki

Włosy wycinane są przy skórze głowy z potylicy (z tyłu głowy między uszami), małymi kępkami. Do badania potrzebne jest 0,2-0,3 g włosów (około jednej łyżki stołowej).

Wycięcie próbki włosów do przeprowadzenia Analizy Pierwiastkowej Włosa nie powoduje deformacji fryzury.

UWAGA: Do badania Analiza Pierwiastkowa Włosów włosy muszą być naturalne (nie farbowane, nie poddane zabiegom chemicznym) i czyste (umyte, bez środków do stylizacji np. lakieru, pianki, żelu itp.).

Jeżeli włosy są za krótkie (mniej niż 5 mm) należy odczekać około 4 tygodni do momentu odrostu włosów, aby uzyskały długość minimum 1 cm.

Jeżeli ostatnio włosy były farbowane wówczas należy poczekać przynajmniej 6 – 8 tygodni i wyciąć do badania tylko odrosty.

Jakie pierwiastki są oznaczane?

W APW badane są najważniejsze pierwiastki stanowiące o budowie organizmu ludzkiego oraz najistotniejsze proporcje między nimi. Oznaczane są 24 biopierwiastki: wapń, sód, potas, fosfor, cynk, magnez, żelazo, miedź, molibden, kobalt, chrom, lit, stront, nikiel, mangan, selen, wanad, bor, bar, siarka, srebro, krzem, jod, cyna oraz 5 pierwiastków toksycznych: arsen, rtęć, glin, kadm, ołów.

Różnica między Analizą Pierwiastkową Włosów a badaniem krwi

Włosy są idealnym materiałem do badania, ponieważ posiadają stały skład chemiczny, co umożliwia łatwe ich przechowywanie i transportowanie. Podstawowym materiałem badawczym w medycynie jest krew. Badania krwi służą głównie do identyfikacji choroby i śledzenia jej przebiegu. Ponieważ krew jest najważniejszą tkanką w organizmie utrzymującą ciągłość procesów życiowych, istnieje wiele mechanizmów buforujących, dbających aby jej skład był możliwie jak najlepszy. Skład krwi może bardzo szybko się zmieniać, w zależności od stanu fizjologicznego i od sposobu żywienia. Dlatego na podstawie analizy składu mineralnego krwi nie można określić stanu odżywienia organizmu.

Włosy rosną w stałym tempie 1 cm na miesiąc i chwilowe zmiany stanu zdrowia nie mają wpływu na wynik APW. Włosy gromadząc w sobie wszystkie pierwiastki obecne w organizmie obrazują stan odżywienia organizmu z okresu ostatnich kilku tygodni. W ten sposób niwelowane są krótkotrwałe odchylenia stanu fizjologicznego organizmu osoby badanej.

Dlaczego warto wykonać APW

Dieta uboga w witaminy i mikroelementy, stres, brak ruchu, szybki tryb życia prowadzą do zachwiania równowagi pierwiastkowej w organizmie. Utrzymujący się przez dłuższy czas stan nadmiarów i niedoborów pierwiastków prowadzi do zaburzeń metabolicznych, które w dalszej perspektywie mogą przyczyniać się do powstawania przewlekłych chorób. Można przeciwdziałać tym tendencjom przez zastosowanie odpowiedniej suplementacji witaminowo-mikroelementowej i diety. Należy poznać dokładne potrzeby swojego organizmu aby dostarczyć mu odpowiednie substancje odżywcze i wyrównać proporcje pierwiastków w organizmie.

Dowiedz się więcej

Stosowanie standardowej dawki  suplementu dla każdego nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Dawka powinna być dostosowana do konkretnej osoby i jej potrzeb. Inna musi być podana osobie szczupłej o szybkiej przemianie materii, pracującej fizycznie, a inna osobie otyłej o wolnej przemianie materii, prowadzącej siedzący tryb życia. Suplementy diety w zależności od dawki i pory spożywania mogą wywołać u każdego z nas inne reakcje, np.: pobudzać, uspokajać, wzmacniać, wyciszać, itp.

Bardzo ważne jest również w jakim stopniu dany preparat wchłania się do organizmu. Często zdarza się, że mimo przyjęcia dużej dawki wchłanianie jest bardzo słabe. Można zwiększyć wchłanianie preparatu poprzez zażywanie go razem z substancjami synergistycznymi, których skład chemiczny ułatwi absorpcję i dystrybucję suplementu w organizmie.

Wszystkie te kluczowe informacje są zazwyczaj pomijane przy zażywaniu suplementów diety. Natomiast producenci leków i suplementów, mimo iż podają dokładne dane i dawkowanie, to nie są w stanie określić sposobu przyjmowania wraz ze wszystkimi zażywanymi preparatami.  Wówczas skutek zażywania suplementu jest w słabo odczuwalny, a czasami nawet odwrotny od porządnego. Dlatego tak ważne poznanie własnego organizmu i jego indywidualnych potrzeb oraz połączenia ich z wiedzą o żywieniu. Wszystkie te istotne czynniki są brane pod uwagę przy układaniu indywidualnego programu suplementacyjnego na podstawie APW. Zalecony indywidualny program suplementacyjny wskazuje dokładnie dawkę, porę zażywania i czas spożywania witamin, minerałów i preparatów roślinnych, czyli suplementów diety.

Wskazania do wykonania Analizy Pierwiastkowej Włosów

Analiza Pierwiastkowa Włosów jest szczególnie polecana osobom, które mają problemy z zachowaniem kondycji fizycznej i psychicznej, a zwłaszcza o obniżonej odporności organizmu. APW ma zastosowanie w profilaktyce zdrowia dorosłych i dzieci (od 3 roku życia) oraz wspomaganiu leczenia i rehabilitacji. Najczęściej wykonywana jest przy zaburzeniach: gastrologicznych, hormonalnych, neurologicznych, dermatologicznych, układu kostno-stawowego, kardiologicznych oraz przy stosowaniu różnych, w tym restrykcyjnych diet odchudzających, nietolerancji laktozy, glutenu.

APW bardzo skutecznie wspomaga leczenie zaburzeń: psycho-emocjonalnych (m.in. depresja, zła reakcja na stres), neurologicznych (m.in. SM, parkinsonizm, padaczka, autyzm), dermatologicznych (m.in. łuszczyca, bielactwo, wypadanie włosów, trądzik), kardiologicznych (m.in. miażdżyca, zawał) i schorzeń kostno-stawowych (m.in. RZS, osteoporoza).

Wykonanie APW jest wskazane osobom narażonym na zwiększony wysiłek (np. praca fizyczna, sport amatorski) i osobom mającym bardzo dużym wysiłek fizyczny (np. sport wyczynowy).

Dzięki APW można zniwelować problemy złego wchłaniania i wydalania (zaburzenia gastrologiczne) co pozwoli na prawidłowe odżywienie i naturalną  detoksykację organizmu.

Badanie może wykazać możliwość złego wpływu na metabolizm pierwiastków toksycznych, a program suplementacyjny pomoże pozbyć się ich z organizmu.

Dzięki zastosowaniu się do zaleceń suplementacyjnych i dietetycznych zawartych w wyniku szansę w walce z chronicznym zmęczeniem i osłabieniem oraz z leczeniem otyłości.

APW jest przeznaczona dla osób chcących świadomie dbać o swoje zdrowie, w zakresie profilaktyki zdrowia, wspomagająco w procesach leczenia i w rehabilitacji.

Wyniki Analizy Pierwiastkowej Włos

Wynik Analizy Pierwiastkowej Włosów jest wysyłany w ciągu ok. 5 tygodni od pobrania próbki na adres e-mail w wersji elektronicznej.

W wyniku APW składającym się z około 36 – 52 stron dla osoby dorosłej, oprócz wykresów z wartościami i proporcjami badanych pierwiastków, analizy tendencji zdrowotnych i zaleceń aktywności fizycznej, otrzymasz: opis typu metabolicznego, program suplematacyjny, dietę metaboliczną.