Wypełnienie zanikowej skóry dłoni

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry grzbietów dłoni preparatu kwasu hialuronowego VISCODERM MAXX oraz ALIAXIN SR w miejscach, gdzie wymagane jest wypełnienie i wzmocnienie skóry. Podaje się go równomiernie na całej powierzchni grzbietów dłoni, z uwzględnieniem przede wszystkim zagłębień w przestrzeniach między ścięgnami oraz w okolicy palców i bocznych krawędzi rąk. Wykorzystuje się do tego celu specjalne elastyczne kaniule, wprowadzając je w skórę w jednym punkcie w okolicy nadgarstka każdej ręki, bez konieczności wykonywania licznych nakłuć skóry. Z jednego wkłucia można kaniulą rozprowadzić preparat na dużej powierzchni grzbietów dłoni tak, by poszczególne linijne depozyty tworzyły wachlarz, przywracając dłoniom jędrność i nawilżenie. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza odpowiednio ułożony i rozmasowany w skórze.

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest lekko zaczerwieniona. W trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się niewielkie krwiaki w miejscu wkłucia igły, które ustępują w ciągu kilku dni. Mogą też wystąpić siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu (maksymalnie 10-14 dni).

Efekty zabiegu

Po zabiegu wypełnieniu ulegają zapadnięcia pomiędzy ścięgnami i kośćmi. Poprawia się jędrność i nawilżenie skóry, mniej się ona marszczy, jest lepiej napięta i nawilżona. Znacznie mniej widoczne są naczynia żylne, które przykrywa odbudowana tkanka podskórna. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc wypełnienie, zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii.

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami jest potrzebny. Lepiej bowiem korygować wszystko etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać brakującą objętość, niż za jednym razem starać się podać dużą objętość preparatu. Po zabiegu dodatkowym powinno upłynąć 3-4 tygodnie, by ocenić efekt ostateczny.

Satysfakcjonujący efekt, który uzyskuje się po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się 10 – 12 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów i ekspozycja rąk na słońce bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Zabieg można powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co ok. 10-12 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.