Wypełnienie i unoszenie kącików ust

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry w okolicy kącików ust preparatu ALIAXIN SR lub ALIAXIN GP kwasu hialuronowego usieciowanego. Preparat podaje się w miejscu zagłębienia skóry pod kącikami ust oraz dodatkowo równolegle tuż obok kącików. Do wstrzyknięć stosowane są zarówno igły, jak i cieniutkie kaniule. Pod kącikami ust preparat rozprowadzany jest liniowo kilkoma wstrzyknięciami pod różnym kątem w płaszczyźnie równoległej do skóry, tak by stworzyć sieć liniowych depozytów, które będą rusztowaniem podtrzymującym opadające kąciki. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza rozmasowany w skórze.

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest lekko zaczerwieniona. W trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się niewielkie krwiaki w miejscu wkłucia igły, które ustępują w ciągu kilku dni. Mogą też wystąpić siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu (maksymalnie 10-14 dni) i które można zamaskować makijażem.

Efekty zabiegu

Po zabiegu zagłębienia tuż poniżej kącików ust „wypełniają” się i lekko podnoszą kąciki, jak podpora. Zmniejsza się zagłębienie skóry w tych miejscach i same kąciki ustawiają się w bardziej poziomej pozycji.

Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu, co prowadzi do zagęszczenia i ujędrnienia skóry w obszarze poddanym terapii.

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami potrzebny jest, gdy pierwotne zmiany są wyraźne. Lepiej bowiem korygować je etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać brakującą objętość.

Satysfakcjonujący efekt, który uzyskuje się po 1-2 zabiegach, zazwyczaj utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Decyduje o tym wiek, tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Po upływie tego czasu zabieg można powtórzyć. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „zabiegami podtrzymującymi”.