Likwidacja zmarszczek pionowych wokół ust

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry preparatu kwasu hialuronowego Viscoderm Maxx. Podaje się go zazwyczaj przy użyciu igły, nakłuwając skórę kilkakrotnie wzdłuż każdej zmarszczki, albo za pomocą cieniutkiej kaniuli z jednego wkłucia po każdej stronie, rozprowadzając preparat liniowo w płaszczyźnie skóry nad i pod ustami. Na końcu wykonywany jest masaż skóry w celu równomiernego ułożenia preparatu.

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest lekko zaczerwieniona. W trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się niewielkie krwiaki w miejscu wkłucia igły, które ustępują w ciągu kilku dni. Mogą też wystąpić siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu (maksymalnie 10-14 dni).

Efekty zabiegu

Po zabiegu zmarszczki wokół ust ulegają wyraźnemu spłyceniu. Poprawia się również jędrność i nawilżenie skóry wokół ust. Kontur ust jest uwypuklony i wyraźnie podkreślony, bez zmarszczek. Znacznie lepiej prezentuje się wtedy makijaż ust.

Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu, co prowadzi do zagęszczenia i ujędrnienia skóry w obszarze poddanym terapii.

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami potrzebny jest, gdy pierwotne zmarszczki są głębokie. Lepiej bowiem korygować je etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać brakującą objętość, niż za jednym razem starać się spłycać je, podając dużą objętość preparatu.

Satysfakcjonujący efekt zazwyczaj utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Decyduje o tym wiek, tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Zabieg można powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu co 6-12 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „ zabiegami podtrzymującymi”.