Redukcja zmarszczek w okolicy oczu

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry odpowiedniego preparatu kwasu hialuronowego VISCODERM. Podaje się go zazwyczaj przy użyciu igły, nakłuwając skórę kilkakrotnie wzdłuż każdej zmarszczki, albo za pomocą cieniutkiej kaniuli z jednego wkłucia po każdej stronie twarzy w okolicy skroni, rozprowadzając preparat liniowo w płaszczyźnie skóry. Na końcu wykonywany jest masaż skóry w celu równomiernego ułożenia preparatu.

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu poddanym terapii jest lekko zaczerwieniona. W trakcie zabiegu i dnia następnego mogą pojawić się niewielkie krwiaki w miejscu wkłucia igły, które ustępują w ciągu kilku dni. Mogą też wystąpić siniaki, które stopniowo zmieniają swój kolor i znikają bez śladu (maksymalnie 10-14 dni) i które można zamaskować makijażem.

Efekty zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu zmarszczki przy oczach ulegają wyraźnemu spłyceniu. Skóra w tym miejscu jest gładsza, zwłaszcza
w spoczynku. Poprawia się jej nawilżenie, jędrność i elastyczność. Należy jednak pamiętać, że w czasie pracy mięśni okrężnych oka, czyli w czasie uśmiechu, skóra nadal się marszczy. Kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, więc zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc zagęszczenie i odmłodzenie skóry w tym rejonie.

Ostateczny efekt oceniony powinien zostać po upływie 3-4 tygodni od zabiegu. Wtedy podczas kontroli u lekarza wspólnie podejmowana jest decyzja o ewentualnym zabiegu dodatkowym, który czasami potrzebny. Lepiej bowiem korygować „kurze łapki” etapami, czyli po 3-4 tygodniach dodać brakującą objętość, niż za jednym razem starać się spłycać je, podając dużą objętość preparatu.

Satysfakcjonujący efekt zazwyczaj utrzymuje się do 6 miesięcy. Decyduje o tym siła mięśnia okrężnego oka i jego nadmierna praca oraz wiek, tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.

Zabieg można powtarzać co 8-12 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii. Często nazywamy więc kolejne zabiegi „zabiegami podtrzymującymi”.